Szparagi powinny jeść także osoby szczególnie dbające o urodę. Witamina E i C dba o piękny wygląd skóry i paznokci, a i wygląd naszych włosów się poprawi. Wapń i fosfor sprawią, że rzadziej będziemy odwiedzać dentystę, a kości będą mocne.
Szparagi to naturalne antyoksydanty. Zawierają bowiem substancje aktywne, które hamują rozwój komórek nowotworowych.
Chronią także przed chorobami nasz układ moczowy. Asparagina w nich zawarta poprawia pracę nerek i nie dopuszcza do odwodnienia organizmu.
Białe i zielone szparagi to ten sam gatunek. Zielone wyrastają nad ziemię, białe natomiast dojrzewają w ziemi i nie produkują chlorofilu.
By szparagi przyniosły oczekiwaną korzyść dla organizmu muszą być prawidłowo przygotowane. Wówczas nie stracą najwartościowszych składników odżywczych i walorów smakowych.
Szparagi należy gotować krótko. Zielone nie dłużej niż trzy minuty od zagotowania się wody. Białe natomiast około 15 minut, by nie pozostały łykowate. Bardzo dobrym pomysłem jest gotowanie szparagów na parze.
Jeśli ktoś jeszcze nie przekonał się do szparagów, to ostatnim argumentem „za” niech będzie to, że zawierają mnóstwo beta-karotenu, który chroni nasz wzrok zapobiegając zwyrodnieniu plamki żółtej.
Przydatny był post? Udostępnij!