Zielona herbata ma niezwykle dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i posiada najwięcej cennych właściwości. Jest tak wartościowa, że spokojnie można określić ją bombą witaminową i silnym spalaczem tłuszczu. Zapobiega również nowotworom.
Spośród ogromnej różnorodności herbat, zielona zasługuje na miano tej najcenniejszej. Przyrządzana jest z liści herbacianych, które zostały poddane tylko minimalnej oksydacji, czyli łączenia się pierwiastków i związków chemicznych z tlenem. Jeśli już pić herbatę, to najlepiej tę, która daje organizmowi najwięcej korzyści i jest prawdziwą bombą witaminową.
Jak już wspomniano wcześniej, zielona herbata nie jest poddawana fermentacji tylko krótkotrwałej oksydacji. Dzięki temu zachowuje najcenniejsze składniki. Aby je w pełni wykorzystać, zielona herbatę należy prawidłowo zaparzyć.
Zdrowotne właściwości zielonej herbaty
To, co nadaje zielonej herbacie pozycję wyjątkową wśród innych herbat jest jej niezwykły wpływ na nasze zdrowie. Cenimy ją za dużą zawartość polifenoli, które wspierają ochronę naszych komórek przed nowotworem. Następnym wyróżnikiem jest bogactwo witaminy A, B, C, E i K oraz mikroelementów: potasu, manganu, miedzi, cynku i fluoru. Dzięki tym wszystkim składnikom zielona herbata jest niezwykle cenna.
– polifenole oraz witaminy w zielonej herbacie zwalczają wolne rodniki i chronią organizm przed szybkim starzeniem się
Zielona herbata działa niezwykle dobroczynnie na stan naszego zdrowia. Nie można jednak pominąć jej mniej korzystnego wpływu. Te same składniki, które z jednej strony nam służą, z drugiej mogą nieco negatywnie wpływać na nasz organizm. I tak wymienione wcześniej polifenole ograniczają wchłanianie żelaza z pokarmu, co w konsekwencji może prowadzić do powstania anemii. Natomiast taniny w nadmiarze mogą wywoływać nudności i podrażnienie żołądka, a z kolei teina nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, gdyż źle wpływa na rozwój dziecka.
Każda przesada prowadzi do negatywnych skutków, ale jeśli tylko zachowamy umiar, zielona herbata będzie skutecznie i długofalowo wspierać nasze zdrowie.
Zielona herbata – jak zaparzyć ją prawidłowo?
W krajach Dalekiego Wschodu parzenie zielonej herbaty to rytuał uświęcony wielowiekową tradycją. Dzięki temu Azjaci piją napar, z którego czerpią najwięcej składników zdrowotnych. Chociaż my żyjemy w zupełnie innej części świata, nic nie stoi na przeszkodzie, by również poznać wcale nie taki trudny sposób prawidłowego parzenia herbaty. Korzyści dla zdrowia okazują się nieocenione.
W procesie parzenia herbaty bardzo ważna jest jakość produktu. Na pewno należy unikać kupowania herbaty ekspresowej, a postarać się o dobrej jakości herbatę liściastą. Uzyskamy wówczas napar o silnym aromacie i niepowtarzalnym smaku. Tak samo ważne jest naczynie użyte w tym procesie.
Zielona herbata – w czym ją zaparzać?
Najlepiej nadaje się do tego żeliwny lub szklany imbryk ze specjalnym sitkiem w środku, ale sprawdzi się także zwykły ceramiczny kubek. Ważne jest, by przed zaparzeniem herbaty naczynie ogrzać. Robimy to w prosty sposób poprzez przepłukanie go wrzątkiem. Ma to znaczenie nie tylko dla smaku naparu, ale także do wydobycie z niego tego, co najcenniejsze dla organizmu. Następnie wsypujemy herbatę (1 łyżeczka na 1 filiżankę) i zalewamy gorącą wodą. I tu uwaga! Woda musi mieć właściwą temperaturę. Im listki herbaty delikatniejsze, tym woda powinna mieć niższą temperaturę i krócej herbata powinna być parzona. Przedział temperatury wynosi od 90 do 60 stopni Celsjusza. Dla orientacji, wrzątek stygnie do 90 stopni w temperaturze pokojowej w ciągu 4 minut.
Zielona herbata – jak długo parzyć?
Najodpowiedniejszy czas parzenia zielonej herbaty to 2 – 3 minuty. Po tym czasie napar będzie działać na nas pobudzająco. Jeśli wykorzystamy herbatę powtórnie, zadziała na nas relaksująco i uspokajająco. Dobrze się będzie po niej spać.
To może Cię zainteresować:
Zakwas z buraków – najlepsze, co możesz dać swojemu organizmowi
Łupiny cebuli to najlepsze źródło leczniczej kwercetyny
Przydatny był dla Ciebie ten post? Podziel się wiedzą – udostępnij!