Nie daj się miażdżycy – wprowadź te dwie zasady do swojego życia

Zwapnienie naczyń krwionośnych nie powstaje z dnia na dzień. Na dolegliwość tę „pracujemy” przez znaczną część życia. W momencie, kiedy zaczynamy dotkliwie odczuwać niedyspozycję żył, stan ich zazwyczaj jest tragiczny.

Miażdżyca, która nierozerwalnie wiąże się z wysokim poziomem cholesterolu jest, według amerykańskich kardiologów , pierwszym krokiem do choroby krążeniowej, ataku serca i udaru. Chociaż bezpośrednia przyczyna zwapnienia naczyń krwionośnych jest nie do końca zbadana, można zapobiegać chorobie i redukować groźne komplikacje z nią związane. By to osiągnąć, należy wprowadzić drobne zmiany w sposobie odżywiania się. Zmniejszyć spożywanie jednych produktów, a zwiększyć ilość innych. I tak:

 

  • Nabiał

Spożywaj w umiarkowanych ilościach nabiał. Mleko i jego przetwory nie tylko zawierają duże ilości tłuszczu, ale także dostarczają sporą dawkę wapnia. Zbyt dużo nabiału nie tylko powoduje zwapnienie naczyń krwionośnych, może także zwiększać poziom cholesterolu i trójglicerydów (pewien rodzaj tłuszczów), który jest jednym z czynników wywołujących miażdżycę. Jeśli lubisz nabiał i jesz go regularnie, kupuj ten z niską zawartością tłuszczu lub „0” tłuszczowy. Nie przekraczaj dziennej dawki wapnia 1000 – 1200 mg. Najlepiej, żeby to był wapń pochodzenia roślinnego. Dużo zawiera go seler, migdały, fasola, soja, rabarbar, szczypiorek, botwinka, szpinak, natka pietruszki.   

  • Witamina K

Zwiększ zaopatrzenie organizmu w witaminę K pochodzenia roślinnego. W znaczący sposób zapobiega wapnieniu naczyń krwionośnych. Najwięcej zawierają jej: kapusta, szpinak, brukselka i jarmuż. Według badań ogłoszonych przez amerykańskie stowarzyszenie hematologiczne, witamina K zapobiega odkładaniu się wapnia w żyłach i może zmniejszyć jego poziom aż o 37 %. To wystarczający argument, by nie lekceważyć w codziennej diecie obecności zielonych warzyw.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT ZDROWIA NIŻ TWOI ZNAJOMI? POLUB NAS NA FACEBOOKU KLIKAJĄC W KCIUKA 🙂

Comments

comments

loading...