Lubczyk jest rośliną z rodziny selerowatych. Jego ludowa nazwa „lubiśnik lekarski” wskazuje, że jest zielem mającym leczniczy wpływ na nasze zdrowie. Dzięki swojemu wspaniałemu aromatowi chętnie wykorzystywany jest także do przyprawiania potraw, szczególnie rosołu.
Lubczyk pochodzi z Afganistanu i Iranu, a w innych regionach świata spopularyzowali go średniowieczni benedyktyni, którzy zajmowali się jego uprawą w przyklasztornych ogrodach. W naszym kraju również jest uprawiany i jest powszechnie dostępny w sklepach.
Lubczyk – składniki lecznicze
Surowcem zielarskim jest wysuszony i rozdrobniony duży korzeń oraz krótkie kłącze. Zawierają przede wszystkim olejek lotny, duże ilości skrobi, cukry, żywice, kumarynę, kwasy polifenolowe oraz fitosterole.
Lecznicze działanie odwaru z korzenia lubczyku
Odwar z korzenia lubczyku jest moczopędny i często stosuje się go w chorobie dróg moczowych, której towarzyszy zmniejszenie wydalania moczu. Pomocnie działa również przy niewydolności nerek. Warto też taki odwar używać do kąpieli, gdyż ładnie poprawia stan skóry i łagodzi wszelkie podrażnienia.
Przetwory z lubczyku wykorzystuje się przy bolesnej menstruacji, gdyż pobudzają krwawienie. Poza tym lubczyk działa wiatropędnie i wykrztuśnie. W medycynie ludowej znany jest jako środek, który zwiększa pobudliwość seksualną.
Lubczyk – znaczenie kulinarne
Lubczyk, dzięki swym walorom smakowym i działaniu leczniczemu, używany jest na świeżo oraz wchodzi w skład bardzo wielu mieszanek ziołowych. Mało który rosół obędzie się bez tej przyprawy, a niektórzy piekarze rozdrobnione nasiona dodają do wypieku smakowitego chleba. Listki lubczyku można także zaparzyć i z dodatkiem miodu pić jak herbatę.
Lubczyk w słoiku na zimę – przepis
Składniki
- 2 pęczki lubczyku
- 3 łyżeczki soli
- 250 – 300 ml dobrej oliwy z oliwek
Wykonanie
Gałązki lubczyku płuczemy i suszymy rozłożone na ściereczce. Następnie wrzucamy do wysokiego naczynia i blendujemy. Zmiksowany lubczyk mieszamy z solą i wkładamy warstwami do słoiczków. Każdą warstwę polewamy oliwą. Na koniec zakręcamy szczelnie słoiczki i pasteryzujemy 10 – 15 minut. Później odstawiamy słoiczki do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu.
Przydatny był post? Podziel się!