Kminek wpływa na poziom glukozy i wagę ciała

Kminek jest jedną z najstarszych roślin uprawianych w Polsce. Już w XV w. znajdował się na listach cennych przypraw miasta Gdańska, a wcześniej, w czasach Piastów, przypisywano mu znaczenie magiczne. Miał chronić przed czarownicami, wzmacniać związek i służyć do sporządzania miłosnych eliksirów.

Kminek lekarski (Carvi fruktus) jest rośliną dwuletnią, rośnie w całej Europie i Azji. W naszym kraju spotkamy go na łąkach i przydrożach. Najefektowniejszy jest od maja do lipca, kiedy pięknie kwitnie.

Kminek w lecznictwie

Ziołolecznictwo na całym świecie poleca kminek do leczenia wielu dolegliwości. Jest wiatropędny, leczy niestrawność, biegunkę i ból głowy. Usuwa wzdęcia i uczucie „pełnego brzucha”. Związki aktywne kminku wzmagają wydzielanie soku żołądkowego.

Kminek ma działanie rozkurczające

Hamuje nadmierne skurcze woreczka żółciowego i dlatego sprawdza się przy zaburzeniach trawienia. Ponadto kminku używa się do leczenia stanów zapalnych jelit.

Wpływa na poziom glukozy, lipidów i cholesterolu    

Owoce kminku to nie tylko aromatyczna przyprawa, posiadają bowiem cenne właściwości obniżające poziom:

  • glukozy
  • lipidów
  • cholesterolu

A to oznacza, że minimalizują ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Ponadto pozytywnie wpływają na ilość czerwonych krwinek i są naturalnym budulcem zdrowej krwi.

Leczy zapalenie śluzówki

Zapalenie śluzówki jamy ustnej występuje często u osób po chemioterapii i radioterapii. Otóż wyciąg z owoców kminku używany miejscowo na ranki zmniejsza infekcję i likwiduje bakterie w uszkodzonych tkankach.  

Ma właściwości bakteriobójcze

Kminek hamuje rozwój wielu szczepów bakterii powodujących choroby układu pokarmowego, m.in. Candida albicans i Heliobacter pylori. Jego antybakteryjne właściwości porównywalne są do działania ampicyliny.  Najsilniej na wymienione bakterie działa olejek kminkowy.

Ma działanie przeciwnowotworowe

Olejek kminkowy przeciwdziała rozwojowi nowotworów. Składnik czynny kminku o nazwie karwakrol hamuje wzrost komórek rakowych w wątrobie, natomiast tymochinon wstrzymuje rozwój komórek raka piersi.

Kminek leczy nadwagę

Już w XI wieku perski lekarz Awicenna polecał kminek do leczenia nadwagi, gdyż redukuje on masę ciała bez drastycznej diety oraz zmniejsza zawartość tłuszczu w tkankach.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment