Zioła uzdrawiające jamę ustną

Jama ustna jest siedliskiem ponad 700 gatunków bakterii, które żyją głównie na zębach. Jest to miejsce dla nich o tyle dobre, że zęby nie złuszczają się, więc te mikroorganizmy nie są w sposób naturalny z nich usuwane.

Jama ustna – co jej szkodzi najbardziej

Jama ustna jest miejscem przebywania wielu drobnoustrojów. Są to nie tylko bakterie, ale także wirusy i grzyby. Żyją na zębach i w szczelinach międzyzębowych, znajdują się również na policzkach, dziąsłach, podniebieniu, w ślinie i na języku.

Na skład mikroflory jamy ustnej wpływa wiele czynników. Tworzy się ona w momencie naszych narodzin, a jej skład stabilizuje się na progu dorosłości. O składzie mikrobiomu, jaki posiada jama ustna decyduje region zamieszkania, dieta, ale także niektóre choroby, np. miażdżyca, przebyty zawał serca, zapalenie stawów, cukrzyca, choroba Alzheimera.

Jama ustna – zmiany zachodzące wraz z wiekiem

Niemal każdy po 50 r.ż. ma ubytki w kości zębowej lub obniżone dziąsła i szyjki zębowe. W dalszej części artykuły opisujemy, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ogólne ma stan jamy ustnej. 

Bakteria Porhyromonas gingivali w jamie ustnej

Jedną z najgroźniejszych bakterii w jamie ustnej jest Porhyromonas gingivali, która wywołuje przewlekłe stany zapalne wokół zębów, niszczy śluzówkę, a nawet organy wewnętrzne. Skutkuje to obniżeniem odporności i zwiększoną podatnością na zachorowania. Wówczas to zaczynają się kłopoty z jelitami, często dochodzi do wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, choroby Leśniowskiego – Crohna, choroby serca i zwyrodnienia stawów.    

Zioła uzdrawiające jamę ustną

Kora dębu
Napary do picia i płukania sporządzone z kory dębu niwelują stany zapalne w jamie ustnej i całym układzie pokarmowym. Skutecznie regenerują uszkodzoną śluzówkę, zatrzymują rozwój szkodliwych bakterii i poprawiają ogólny stan zdrowia.

Mięta
Częste płukanie jamy ustnej naparami z tego ziela leczy śluzówkę jamy ustnej i hamuje rozwój bakterii znajdujących się w kieszonkach zębowych.

Babka płesznik
Jest to ziele uzdrawiające śluzówkę jamy ustnej, jelita i cały przewód pokarmowy. Śluz powstający po zagotowaniu babki płesznik działa osłonowo i łagodzi stany zapalne jelit i żołądka. Nie zawsze te dolegliwości kojarzymy z obecnością i destrukcyjnym działaniem bakterii obecnych w jamie ustnej.   

Przydatny był post? Podziel się! 

Comments

comments

Add Comment