Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.), zwany też kozią stopką, od wieków pomaga chorym w usuwaniu bólów w stawach. Popularnie stosowana w Polsce nazwa tego ziela „podagrycznik” informuje nas, że roślina była stosowana do leczenia podagry, czyli dny moczanowej. Ziele to cieszy się opinią skutecznego lekarstwa na ból stawów, gdyż zmniejsza ilość kryształków soli w nich się odkładających i powodujących często przenikliwy ból.
Roślinę tę łatwo znajdziemy w otoczeniu, gdyż powszechnie w Polsce występuje i łatwo się rozplenia. Rozrasta się z kłączy, a spotkamy go tam, gdzie jest wilgoć i cień. Kwitnie od maja do września.
Podagrycznik – substancje lecznicze
Podagrycznik posiada pochodne leczniczej kwercetyny i kemferolu, które są bardzo silnymi inhibitorami. Zawiera także poliacetyleny (falkarindiol i falkarinol), które działają silnie przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie. Doceniane jest także ich działanie przeciwzakrzepowe.
Podagrycznik – jakie dolegliwości leczy?
Podagrycznik stosujemy, gdy chcemy wyleczyć:
- Bóle kolan
- Bóle reumatyczne nadgarstków
- Bóle palców
- Sztywność stawów
- Bóle w łokciach
- Obrzęki stawów
Podagrycznik w medycynie naturalnej służy do oczyszczania organizmu z toksyn. Wykorzystują go chętnie osoby będące na diecie, gdyż leczy zaburzenia przemiany materii i służy procesowi odchudzania. To wspaniałe lecznicze ziele przyspiesza także gojenie się ran, gdyż ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Podagrycznik – jak stosować?
Podagrycznik możemy stosować zewnętrznie w postaci okładów na stawy wykonanych ze świeżych liści albo smarować bolące stawy sokiem wyciśniętym z tej rośliny. Natomiast wewnętrznie w formie herbaty sporządzonej z suszonych liści podagrycznika. Skuteczny w usuwaniu bólu stawów jest także winny wywar z liści i kwiatów podagrycznika.
Winny wywar z podagrycznika na ból stawów
Składniki
- duża garść świeżego ziela podagrycznika (liście i kwiaty)
- 1 butelka białego lub czerwonego wina
Przygotowanie
Opłukane pod bieżącą ciepłą wodą ziele podagrycznika włóż do garnka, a następnie zalej winem. Podgrzewaj powoli przez 20 minut, co jakiś czas mieszając. Doprowadź prawie do wrzenia, ale nie gotuj. Garnek przez cały czas niech będzie przykryty. Odstaw wywar na bok do wystygnięcia.
Pij przygotowany winny wywar po pół szklanki co wieczór (dwie godziny po kolacji) i rano na czczo. Stosuj leczenie tak długo, aż ból w stawach całkowicie nie ustąpi.