Sposoby na zaparcia — sprawdź te metody!

Szukasz sposobów na skuteczne zapobieganie zaparciom? Nie bój mówić się o zatwardzeniu. Ten problem dotyka znacznie większą część osób, niż mogłoby się zdawać, a mimo tego wciąż uznawany jest za temat tabu. Czas to zmienić. 

Poznaj domowe sposoby na zaparcia.

Czym jest zaparcie?

Zaparcie to stan, w którym dochodzi do trudności z oddawaniem stolca. Wyróżnia się zaparcia czynnościowe, które doskwierają, kiedy jelito grube nie pracuje tak, jak powinno, a cała perystaltyka układu pokarmowego zwalnia. 

Wśród zaparć czynnościowych mówi się o zaparciach atonicznych, zaparcia spastycznych i zaparcia idiopatycznych. 

Objawy zaparć

Czy występują u Ciebie trudności z oddawaniem stolca? Objawy zaparć mogą obejmować:

  • rzadkie wypróżnienia (mniej niż trzy razy w tygodniu),
  • twardy i suchy stolec,
  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Co powoduje zaparcia?

Najczęściej do przyczyn zaparć zalicza się:

  • dieta uboga w błonnik pokarmowy,
  • niedostateczne spożycie płynów,
  • siedzący tryb życia,
  • niska aktywność fizyczna,
  • stres,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Zaparcia u dorosłych

Zaparcia u dorosłych są problemem, który może wynikać z różnych przyczyn. Etiologia zaparć może obejmować nieodpowiednią dietę, niską aktywność fizyczną, stres, niektóre leki oraz schorzenia przewodu pokarmowego. Najczęstszymi przyczynami są jednak niedostateczne spożycie błonnika pokarmowego, niewystarczające nawodnienie oraz siedzący tryb życia.

Aby poradzić sobie z zaparciami, warto wprowadzić do diety więcej produktów bogatych w błonnik — warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty oraz nasiona roślin strączkowych. Należy także zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie — co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. Co więcej, nadmierne ilości kawy i alkoholumogą powodować odwodnienie.

Regularna aktywność fizyczna wspiera perystaltykę jelit, więc w przypadku zaparć warto codziennie się ruszać — spacery, pływanie czy jazda na rowerze będą świetnym wyborem. Jeżeli zaparcia utrzymują się mimo zmiany stylu życia, warto skonsultować się z lekarzem. Może być konieczne zastosowanie leków, ziołowych środków przeczyszczające lub suplementów diety zawierających błonnik.

U dorosłych zaparcia często wynikają z niezdrowego trybu życia i złych nawyków żywieniowych. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z problemu, bagatelizuje sytuację i w przypadku zaparć nie robi nic, aby im zapobiegać. Tymczasem istnieje wiele domowych sposobów na zaparcia, które mogą przynieść ulgę.

Zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci są częstym problemem, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Przyczyny zaparć u najmłodszych często obejmują zmiany w diecie, stres związany z nowymi sytuacjami oraz niewystarczające spożycie płynów. Dzieci mogą unikać wypróżnień z powodu bólu lub dyskomfortu. Niestety brak świadomości i strach jedynie pogarsza problem.

Dziecko z zaparciami nie powinno stosować leków czy ziołowych suplementów diety. W przypadku najmłodszych należy zadbać o zawartość błonnika w diecie i naturalne pokarmy, które mają działanie przeczyszczającesuszone śliwki, siemię lniane, produkty fermentowane.

Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży dotykają przyszłe mamy zwłaszcza w III trymestrze  ciąży. Ich występowanie związane jest z hormonami, które spowalniają perystaltykę układu pokarmowego, oraz z naciskiem rosnącej macicy na jelita. Dodatkowo często suplementy żelaza przyjmowane przez wiele ciężarnych kobiet mogą również powodować zaparcia.

Aby poradzić sobie z zaparciami w ciąży, warto opierać się na zdrowej i zrównoważonej diecie. Zaleca się unikanie używania środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Domowe sposoby na zaparcia

Zmagasz się z zaparciami? Istnieje wiele skutecznych domowych metod, które mogą pomóc w łagodzeniu tej przykrej dolegliwości. Nie musisz od razu sięgać po syntetyczne leki na zaparcia. Zanim pójdziesz do apteki po pierwsze lepsze leki bez recepty, lepiej wypróbuj jeden ze sprawdzonych domowych sposobów na zaparcia.

Siemię lniane (len mielony) na zaparcia?

Siemię lniane jest jednym z najbardziej popularnych naturalnych sposobów na zaparcia. Jest bogate w błonnik pokarmowy, a jego włączenie do diety pomaga w poprawie perystaltyki jelit. Stanowi bardzo cenny składnik diety na zaparcia. Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości:

  • Spożywaj 1-2 łyżki mielonego siemienia lnianego dziennie. Możesz dodać je do jogurtu, owsianki lub smoothie.
  • Pij dużo wody, aby dieta bogata w błonnik mogła odpowiednio działać i nie powodować odwrotnych efektów.

Szybki sposób na zaparcia suszone śliwki

Znanym domowym sposobem na zaparcia jest jedzenie suszonych śliwek. Rzeczywiście, jedzenie kilku suszonych śliwek na czczo pomaga zlikwidować tę dolegliwość. Owoce zawierają sorbitol, który ma działanie przeczyszczające oraz błonnik pokarmowy, wspomagający pracę jelit. Podobne właściwości mają suszone morele. Aby skorzystać z ich właściwości:

  • Spożywaj 3-4 suszone śliwki rano na czczo. Możesz także zalać je wieczorem wodą i wypić powstały domową miksturę razem z owocami.

Otręby — ulga w zaparciach

Otręby to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na zaparcia. Podobnie, jak siemię lniane, są one bogate w błonnik pokarmowy, który wspomaga perystaltykę jelit i poprawia regularność wypróżnień. Błonnik zawarty w otrębach działa jako środek zwiększający objętość stolca, a to ułatwia jego przemieszczanie się przez jelita.

  • Dodaj 1-2 łyżki otrąb do porannego jogurtu, owsianki lub smoothie. Możesz także posypać nimi sałatki czy zupy.
  • Pij dużo wody, aby błonnik mógł prawidłowo działać. Niedostateczne nawodnienie może pogorszyć zaparcia. Odpowiednie spożycie płynów przy zatwardzeniu jest bardzo ważne — zwłaszcza, jeśli na problem zaparć stosujemy naturalne produkty bogate w błonnik pokarmowy.
  • Stopniowo zwiększaj ilość otrąb w diecie, aby uniknąć wzdęć i dyskomfortu.

Sposób na zatwardzenie — aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to naturalny i skuteczny sposób na poprawę perystaltyki jelit. Ruch stymuluje mięśnie jelita grubego, a to przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej i ułatwia wypróżnianie. Ulubione ćwiczenia to darmowe leki na zaparcia.

  • Regularne ćwiczenia pobudzają krążenie krwi i wpływają na lepsze funkcjonowanie jelit.
  • Ruch fizyczny wzmacnia mięśnie brzucha i miednicy, co wspomaga proces wypróżniania.
  • Aktywność fizyczna zmniejsza poziom stresu, który często przyczynia się do problemów z wypróżnieniem.

Ziołowe suplementy diety a środki przeczyszczające

Ziołowe środki przeczyszczające mogą być skutecznym wsparciem w walce z zaparciami. Wiele z nich zawiera naturalne składniki, które wspomagają trawienie i działają przeczyszczająco. Należy jednak używać ich z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych.

  • Zioła na zaparcia — senes, aloes, czy babka płesznik — mogą być stosowane jako naturalne środki przeczyszczające.
  • Przed rozpoczęciem kuracji ziołami przeczyszczającymi warto zastanowić się, czy nie będą wchodzić w reakcję z innymi stosowanymi lekami.

Soda oczyszczona na zaparcia mit czy kit?

Kiedy u pacjentów występują zaparcia przewlekłe, niektórzy z nich decydują się na stosowanie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona jest czasami proponowana jako domowy sposób na zaparcia. Choć nie jest to metoda zalecana przez wszystkich specjalistów, niektórzy twierdzą, że może ona przynieść ulgę w przypadku problemów z wypróżnianiem.

Jak działa soda oczyszczona na zaparcia?

Soda oczyszczona wprowadza powietrze do przewodu pokarmowego i obniża stężenie kwasu żołądkowego, pomaga przemieszczać się pokarmowi przez jelita. Działa jako środek alkalizujący, neutralizując nadmiar kwasów w żołądku. Może to pomagać w łagodzeniu problemów trawiennych, które mogą prowadzić do zaparć

Soda oczyszczona może także przyspieszać przejście treści pokarmowej przez jelita, a tym samym zapobiegać zaparciom i niwelować problem zatwardzenia.

Jak stosować sodę oczyszczoną na zaparcia?

Aby zastosować sodę oczyszczoną jako domowy sposób na zaparcia:

  • Rozpuść pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody.
  • Wypij roztwór na pusty żołądek.
  • Nie stosuj tej metody zbyt często, ponieważ może to prowadzić do nasilenia dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. 
Źródła
  1. Jacek, H., Tomasz, K., & Michał, D. (2012). Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekol Pol, 83, 849-853.
  2. Daniluk, J. (2018). Przewlekłe zaparcia—niedoceniany problem kliniczny. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy, 10(1), 1-13.
  3. Jabłońska, B., Żaworonkow, D., Lesiecka, M., Agafonnikov, V. F., Pinkolsky, P. M., & Lampe, P. Zaparcia–etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie Constipation–etiopathogenesis, diagnosis and treatment.

Comments

comments

Add Comment