Babka płesznik to słynne lekarstwo na wiele chorób

Babka płesznik to roślina niezwykle pomocna, służąca utrzymaniu zdrowej błony śluzowej przewodu pokarmowego. Działa na nią osłaniająco, co ma zasadniczy wpływ na ogólny stan naszego zdrowia.

Oryginalnie babka płesznik rośnie w rejonie Morza Śródziemnego, północnej Afryce i zachodniej Azji. W Polsce nie rośnie dziko, dawniej była dość powszechnie uprawiana, obecnie sporadycznie. Surowcem zielarskim są dojrzałe połyskujące, podłużne nasiona o barwie od jasnobrązowej do ciemnobrązowej, przypominające siemię lniane.

Babka płesznik – na co pomaga?

W zielarstwie babka płesznik ceniona jest przede wszystkim za lecznicze oddziaływanie na układ pokarmowy. Łupina nasienna zawiera dużo śluzu, który reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Podawana jest chętnie także małym dzieciom i niemowlętom, kiedy mają problemy z jelitkami.

Poza tym babka płesznik jest ziołem, które leczy wrzody żołądka i zmniejsza krwawienia z guzków odbytniczych. Inną ważną jej zaletą jest to, że wyrównuje poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2 oraz zmniejsza objawy łuszczycy i trądziku różowatego. Pomocna jest także, gdy chcemy schudnąć. Nasiona tej rośliny nie są trawione w żołądku tylko szybko przechodzą do jelit, gdzie pęcznieją i silnie pobudzają ruchy perystaltyczne.

Nawilżające właściwości babki płesznik dawno już zostały rozpoznane i wykorzystuje się jej jako skuteczny środek wykrztuśny i łagodzący kaszel. Ponadto odbudowują zużyte stawy w chorobach reumatycznych.  

Wykorzystaj babkę płesznik na zaparcia u dorosłych i u dzieci

Na zaparcia stosuje się całe nasiona babki płesznik moczone przez 30 minut w przegotowanej wodzie, herbacie, mleku lub kompocie.  Należy użyć 1 – 2 łyżeczki nasion (ilość uzależniona jest od wieku) i spożywać regularnie rano na czczo, a wieczorem godzinę po kolacji.

Babka płesznik jako środek przeciwko zaparciom polecana jest również kobietom w ciąży. Jest skuteczna i o wiele bezpieczniejsza niż inne gwałtownie działające środki przeczyszczające.

Nasiona babki płesznik wykorzystuje się przy zaparciach u niemowląt i małych dzieci. Sporządzamy wówczas kleik z 1 łyżeczki  babki i 1 łyżeczki rumianku. Należy zalać zioła 1 szklanką wody i gotować przez 10 minut, następnie przestudzić i podawać ciepły rano i wieczorem.

Działanie babki płesznik następuje po 12 – 24 godzinach. Ważne jest, by podczas stosowania tego zioła pić dużo wody.     

Przydatny był post? Podziel się!      

Comments

comments

Add Comment