Wzdęcia – skąd się biorą i jak szybko ich się pozbyć?

Wzdęcia są powszechnym problemem i potrafią być wielkim utrudnieniem w codziennym życiu. Nawet jeśli nie jemy dużo, powodują uczucie nadmiernego wypełnienia w żołądku i duży dyskomfort psychiczny. Problem wzdęć częściej dotyka kobiety, gdyż inną niż u mężczyzn mają budowę anatomiczną jelita grubego i miednicy.

Najczęstsze przyczyny powstawania wzdęć

Przyczyny  powstawania wzdęć i gazów są bardzo różnorodne. Jedne na przykład wynikają z pośpiesznego jedzenia, kiedy to połykamy powietrze, które następnie w żołądku wchodzi w reakcję z kwasem solnym i sokiem z trzustki.

Inną przyczyną powstawania wzdęć i gazów jest obecność w pokarmie węglowodanów. Nie trawimy ich do końca, a w jelitach ulegają fermentacji, w czasie której wytwarzają się wzdymające gazy.  

Kolejnym powodem powstawania uciążliwych wzdęć i gazów jest nadmiar fermentujących bakterii w jelicie cienkim. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta oczyszczająca jelita.

Wzdęcia – czego unikać, aby je zmniejszyć?

Aby zmniejszyć produkcję gazów powodujących wzdęcia najlepiej unikać produktów, które je wywołują. Tutaj należy poobserwować swój organizm i dostrzec jego reakcję na niektóre pokarmy. Nietolerancja na składniki pokarmowe u każdego może być inna. Są jednak produkty, które u większości osób powodują wzdęcia.      

Lista produktów, które najczęściej powodują wzdęcia i gazy

  • Syrop glukozowo – fruktozowy – dodawany do soków, jogurtów, keczupów, musztardy, wyrobów cukierniczych
  • Słodziki – w napojach, gumach bez cukru, jogurtach
  • Nabiał – kwaśna śmietana, mleko, twaróg, maślanka, miękkie sery
  • Wyroby piekarnicze powstałe z mąki żytniej i pszennej
  • Niektóre warzywa – czosnek, kalafior, brukselka, soczewica, buraki ćwikłowe, fasola, groch, kapusta
  • Owoce – arbuz, nektarynki, morele, śliwki, jabłka, gruszki, owoce suszone i z puszki
  • Orzechy pistacjowe i orzechy nerkowca

Wzdęcia i gazy wywołuje także nadmiar flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Dochodzi do tego, gdy przyjmujemy leki powstrzymujące wytwarzanie kwasów żołądkowych. Bakterie z pokarmu nie giną wówczas w żołądku, ale przedostają się do jelita cienkiego i tam następuje ich fermentacja, a prawidłowo powinna przebiegać dopiero w jelicie grubym. Ponadto nadmiar bakterii w jelicie cienkim powoduje, że pozbawiają nas cennej witaminy B12, gdyż żywią się nią.

Aby złagodzić wzdęcia dobrze jest pić napój, który rozbije pęcherzyki gazów w jelitach i zniweluje uczucie ciągłego wypełnienia.

Przepis na pozbycie się wzdęć i gazów znajdziesz tutaj

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment