Przeciwnowotworowy składnik chmielu. Jak działa?

Chmiel znany jest głównie z tego, że wykorzystuje się go do produkcji piwa, ale to nie jedyna sytuacja, kiedy ta roślina dzieli się z nami swoimi zupełnie wyjątkowymi właściwościami. Chmiel znalazł bowiem swoje ważne miejsce w leczeniu nowotworów.

chmiel

Chmiel – właściwości i wykorzystanie w leczeniu różnych chorób

Szyszki chmielu zawierają aktywne składniki, które działają na bezsenność. Ich uspokajające działanie pomaga również w zwalczaniu dokuczliwych objawów klimakterium. Ponadto wykorzystuje się je do zwalczania wirusów, wykazują także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.      

Chmiel zapobiega zapaleniu płuc, gdyż ekstrakt z jego szyszek wykazuje właściwości hamujące rozwój chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Odpowiadają za ten stan lupulony. Działają porównywalnie do antybiotyków, z tą różnicą, że nie wywołują destrukcyjnych dla organizmu skutków ubocznych.  

Przeciwnowotworowy składnik chmielu. Jak działa?  

Szyszki chmielu zwyczajnego, uprawianego w naszym kraju, zawierają silnie antyoksydacyjny ksantohumol, który jest lekarstwem na wiele chorób. Właściwości antyoksydacyjne ksantohumolu są aż czterokrotnie silniejsze niż witaminy C. W licznych badaniach wykazano, że hamuje on rozwój raka prostaty. W 2003 roku powstał lek na tę chorobę, którego aktywnym składnikiem jest właśnie ksantohumol.

Ksantohumol wykorzystuje się  także w terapii nowotworu piersi. I w przypadku tej choroby niektóre składniki chmielu mogą jej zapobiegać, gdyż hamują aktywność enzymu pod nazwą aromatoza, który odpowiada za syntezę estrogenów. Właściwy poziom estrogenów jest też nieodzowne w organizmie mężczyzn, ponieważ ich niski poziom w jądrach może być przyczyną męskiej bezpłodności.

Chmiel – kto nie może spożywać?

Znane jest wyciszające i nasenne działanie chmielu, ale nie można go stosować w połączeniu z aptecznymi lekami uspokajającymi. Muszą na to uważać szczególnie osoby prowadzące samochód lub inne urządzenia poruszające się po drogach. Wszelkich ekstraktów z chmielu nie mogą zażywać również dzieci do 12 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące swe potomstwo.

Przeciwnowotworowy napar z chmielu – jak przygotować i jak stosować?

Składniki

  • 1 łyżka suszu z szyszek chmielu
  • 1 szklanka wrzątku

Przygotowanie

Wsyp susz z szyszek chmielu do kubka i zalej do pełna wrzątkiem. Przykryj spodeczkiem i odczekaj 10 minut, aż się zaparzy. Następnie odcedź napar i wypij płyn małymi łykami.

Inny sposób przygotowania to:

Wsyp 1 łyżkę suszu z szyszek chmielu do rondla, zalej 1 szklanką wody i powoli podgrzewaj, aż woda zacznie wrzeć. Pogotuj 4 – 5 minut i odstaw z ognia. Pozostaw do lekkiego przestygnięcia i wypij małymi łykami.

Obydwie formy spożycia zadziałają tak, że organizm będzie miał wzmocnione mechanizmy obronne przed nowotworami, a dodatkowo zmniejszy stres i codzienne napięcie emocjonalne, które jest znaczącą przyczyną wielu chorób nowotworowych.

Przydatny był post? Podziel się!      

Comments

comments

Add Comment