Widłak na skurcze mięśni

Widłak to zimozielone ziele o wielu leczniczych zastosowaniach. Rośnie powszechnie w naszej szerokości geograficznej, najchętniej na torfowiskach, tam gdzie rozsiewają się wrzosy, wśród mieszanych drzew w lasach oraz na terenach górskich. Swoim wyglądem przypominać może mech. W Polsce roślina ta jest pod ochroną, gdyż grozi jej wyginięcie, a byłaby to niepowetowana szkoda, gdyż jest cennym zielem leczniczym.

Widłak. Co jest surowcem zielarskim?

Surowcem zielarskim widłaka jest susz oraz wysuszony pyłek zarodnikowy. Jest to jasnożółty proszek, który nie ma ani smaku, ani zapachu. Zbiera się go od lipca do września, w mokre poranki, ponieważ wtedy zarodniki mniej się rozsypują. Wśród składników wyróżniających widłaka spośród innych ziół jest spora zawartość celulozy. Posiada także sterole, m.in. cholesterol, który jest bardzo ważny, gdyż odpowiada za transport tłuszczów w naszym organizmie. Ponadto widłak zawiera lipidy, które odpowiadają za gromadzenie energii w komórkach.  

Widłak jako ziele lecznicze

Herbata z widłaka oddziałuje na nerki, gdyż jest moczopędna i przeciwdziała tworzeniu się w nich piasku. Widłak to także lekarstwo dla naszej wątroby. Leczy jej stany zapalne, marskość i wspomaga terapię antynowotworową tego narządu. Pomocna jest także przy nocnych dusznościach.

Pyłek widłaka stosowany zewnętrznie pomaga szybciej goić się ranom na skórze wywołanym odleżynami, liszajami i łuszczycą.     

Widłak to ziele, które niweluje skurcze łydek i stóp. Sprawdzonym sposobem wykorzystania widłaka do pozbycia się tych skurczów są okłady z suszu. Wykorzystuje się w tej sytuacji poduszeczki wypełnione zielem i okłada nimi miejsca, gdzie skurcz najczęściej się pojawia. Skuteczne działanie przynosi także wcieranie wywaru z widłaka w bolesne mięśnie łydek i stóp.  

Wywar z widłaka na skurcze

Sposób przygotowania

1 – 2 łyżki suszu zalać szklanką wrzątku. Odczekać 10 minut, aż się zaparzy. Namoczyć w wywarze kawałek bawełnianej szmatki i wcierać ciepły wywar w łydkę i stopę. Postępując w ten sposób działamy na bolesne miejsca dwojako. Po pierwsze wywar z widłaka przenika przez skórę do naprężonych włókien i je regeneruje, a po drugie wcierając wywar masujemy mięśnie przez co poprawiamy ich ukrwienie i usuwamy podstawową przyczynę powstawania skurczów. 

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment