Kapusta to jedno z najbogatszych źródeł leczniczej kwercetyny

Lecznicza kwercetyna to składnik, który wyróżnia kapustę pod względem zdrowotnym spośród innych roślin. Kapusta zawiera jej bardzo dużo i jest jednym z najbogatszych źródeł tej leczniczej substancji., która wspomaga nasze zdrowie i wzmacnia odporność na choroby.

Kwercetyna znajdująca się w kapuście należy do ważnych flawonoidów, które chronią nasz organizm przed rozwojem komórek nowotworowych, stanami zapalnymi oraz oczyszczają organizm z toksyn. Kwercetyna ma barwę żółtą i bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, natomiast słabo w ciepłej wodzie, a już zupełnie nie rozpuszcza się w wodzie zimnej. Ze względu na wyjątkowo zdrowotny wpływ kwercetyny na nasze zdrowie, powinniśmy zjadać jej jak najwięcej.

Oprócz kapusty dużo leczniczej kwercetyny zawiera wiele innych warzyw i owoców.

Lecznicza kwercetyna – w jakich warzywach i owocach jest jej najwięcej?

Bogatym źródłem leczniczej kwercetyny są następujące warzywa:

Lista owoców, które są bogatym źródłem kwercetyny:

Ilość kwercetyny w warzywach i owocach zależy od stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym rosły. Dużo leczniczej kwercetyny zawierają także soki wykonany z tych produktów.  

Kwercetyna – dzienne zapotrzebowanie

Osoba dorosła potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania organizmu od 25 do 35 miligramów kwercetyny na dobę. Te ilości bez problemu zapewni nam zróżnicowana dieta, bogata w składniki odżywcze. Należy jedynie pamiętać o tym, że kwercetyna rozpuszcza się w tłuszczach i aby dobrze ją przyswoić, należy łączyć te dwie substancje w jednym posiłku.  

Lecznicza kwercetyna – na co pomaga?

Kwercetyna to substancja, która wspomaga leczenie cukrzycy oraz poprawia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Ponadto wspiera dobre widzenie, dba o kondycję skóry oraz powoduje, że włosy stają się mocniejsze.

Kwercetyna łagodzi stany alergiczne. Jest też jednym z najsilniejszych związków przeciwutleniających i neutralizujących wolne rodniki, które są przyczyną uszkodzeń narządów, tkanek i komórek w organizmie.  Wpływa na lepszą pracę mózgu, przez co zapobiega demencji i chorobie Alzheimera. Hamuje utlenianie się złego cholesterolu i spowalnia starzenie komórek. Obniża także poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza ich kruchość i działa przeciwzakrzepowo.  

Jednym z najbogatszych źródeł leczniczej kwercetyny jest sok ze świeżej kapusty.

Sok ze świeżej kapusty z dużą zawartością leczniczej kwercetyny – przepis

Pół główki kapusty średniej wielkości pokrój nożem na dosyć drobne kawałki i wrzuć na duże sito. Następnie opłucz pod bieżącą ciepłą wodą. Odczekaj, aż kapusta ocieknie. Wkładaj posiekaną kapustę porcjami do szklanego pojemnika miksera i dokładnie wszystko zmiksuj. Powstałą „papkę” odcedź przez drobne sitko. Szklankę świeżego soku wypij od razu, a jeśli jeszcze coś zostało to przelej do butelki i wstaw do lodówki. Taki schłodzony sok jest jeszcze pyszniejszy i ma tak samo dużo leczniczej kwercetyny.  

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment