Witamina C i starzenie się. Przepis na tradycyjny eliksir młodości

Witamina C chroni nas przed starzeniem. Najbogatszym jej źródłem  jest róża. Legenda głosi, że została  przywieziona do Polski przez zesłańców powracających z Syberii. W niektórych gatunkach tych roślin, np. w róży girlandowej,  w 100 g owoców jest rekordowe 2400 mg witaminy C, czyli 20 – 30 razy więcej niż w cytrynie.

Dla każdego z nas niezwykle ważne jest to, że moglibyśmy uniknąć wielu chorób, odpowiednio żyjąc i odżywiając się. Obliczono nawet, że moglibyśmy przedłużyć nasze życie o 15 – 20 lat, jeśli tylko przestrzegalibyśmy  kilku  reguł, w tym codziennie zjadali konieczną ilość witaminy C i witaminy E.

Istnieje ścisły związek pomiędzy starzeniem się a poziomem witaminy C. Z upływem lat i osłabieniem działania hormonów zapotrzebowanie na tę witaminę ogromnie wzrasta. Jeśli jej nie dostarczymy w wystarczających ilościach, hormony zaczną odbierać ją z całego organizmu i natychmiast pojawią się niedobory we krwi. 

Niedobór witaminy C – oznaki starzenia

Niedostateczna ilość witaminy C wywołuje wiele oznak starości. Są to zmarszczki, pochyłe plecy i tzw. kwiaty starości, czyli ciemne plamki na skórze i łatwość powstawania krwotoków. Witaminy C może przedłużyć cechy młodości i powstrzymać spustoszenia dokonywane przez czas. Zdolność organizmu do odnawiania się jest ogromna i pomimo destrukcyjnego wpływu czasu i chorób, witamina C silnie przeciwstawia się ich szkodliwej działalności, a głównie wolnych rodników.

Witamina C reguluje poziom cholesterolu

Witamina C pomaga lepiej regulować poziom cholesterolu i ogranicza rozwój sklerozy. Dzięki witaminie C trójglicerydy są rozbijane i wydalane wspólnie z nadmiarem cholesterolu. Nie tworzą się niebezpieczne płytki tłuszczowe i nie klinują naczyń krwionośnych.    

Przepis na wino z róży – odmładzający eliksir z witaminą C

Dzika róża kwitnie i jednocześnie owocuje od sierpnia aż do mrozów.

Sposób wykonania

Owoce róży oczyść, umyj i nasyp do gąsiorka do 1/3 objętości. Następnie zalej przegotowaną i ostudzoną wodą z cukrem do ¾ objętości (ok. 20 dkg cukru na litr wody). Dodaj drożdży winnych (wg przepisu na opakowaniu) i odstaw w zaciemnione miejsce na 3 miesiące. Po tym czasie ściągnij rurką zawartość do mniejszej butli i znowu odstaw na 3 – 4 miesiące. Później ściąga się wino znad osadu do zwykłych butelek.

Pozostałe w butli owoce można powtórnie zalać wodą z cukrem i zaprawić drożdżami. Cukru dodaje się zwykle 20 dkg na każdy litr wody.

W kieliszku takiego wina znajduje się ok. 70 mg cennej i dbającej o młody wygląd witaminy C, a ponadto wiele innych witamin i zdrowotnych skarbów.    

Przydatny był post? Podziel się!   

Comments

comments

Add Comment