Bluszczyk kurdybanek – na co pomaga?

Bluszczyk kurdybanek znajduje się na liście najcenniejszych ziół leczniczych. Inne nazwy tej wyjątkowej rośliny to bluszczyk ziemny, obłożnik i po prostu kurdybanek. Powszechnie występuje na terenie naszego kraju i dzięki temu możemy bez ponoszenia kosztów sporządzić bardzo zdrowe lekarstwo na kaszel, astmę, wysoki cholesterol i inne kłopoty ze zdrowiem.  

Zwyczajowa nazwa kurdybanek pochodzi od kurdybanów, czyli garbowanych skór, które były ozdabiane motywami roślinnymi. W wielu krajach jest rośliną symbolizująca wierność i trwałość. Jeśli wykorzystamy kurdybanek w kuchni, nada naszym potrawom bardzo miły korzenny smak i zapach.

Bluszczyk kurdybanek – dlaczego jest tak cenny w ziołolecznictwie?

Bluszczyk kurdybanek kwitnie od miesiąca kwietnia do czerwca. Surowcem leczniczym jest zimozielona część nadziemna, którą zrywa się na początku kwitnienia rośliny, w słoneczny, suchy dzień. Ziele zawiera wiele zdrowotnych substancji czynnych, takich jak: garbniki, olejki eteryczne, cholinę (czyli witaminę B4).

Jednym z najważniejszych składników kurdybanka, jeśli chodzi o leczniczy wpływ na drogi oddechowe, jest saponina, która charakteryzuje się silnym działaniem wykrztuśnym. Ponadto wzmaga wydzielanie śluzu, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Wielką zaletą kurdybanka jest także to, że intensyfikuje wchłanianie składników pokarmowych z jelit do krwi i pobudza wydzielanie soków żołądkowych, żółci i soków jelitowych.  

Bluszczyk kurdybanek wpływa na poziom cholesterolu, gdyż wzmaga trawienie tłuszczów, a niektóre z nich są truciznami dla naszego organizmu.

Ziele kurdybanka oczyszcza organizm  z metali ciężkich, przede wszystkim po zatruciu ołowiem. Jego niewidoczny pył wdychamy wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Cząsteczki ołowiu znajdują się także w szkodliwych ilościach w ziemniakach i krowim mleku.

Kurdybanek jest niezastąpionym lekiem przy przewlekłych nieżytach górnych dróg oddechowych, astmie, bólach żołądka, przy zapaleniu pęcherza oraz kamicy nerkowej. Jeśli męczą nas niegojące się rany, to dezynfekujący odwar z kurdybanka szybko sobie z nimi poradzi. Natomiast właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tego ziela pomagają w leczeniu wielu chorób skórnych.

Niezwykle wartościowe w lecznictwie są olejki eteryczne, które zawiera kurdybanek, gdyż zatrzymują rozwój drobnoustrojów, działają wykrztuśnie, odkażają zainfekowane drogi oddechowe, zwiększają ilość wydzielanej żółci, co ma ogromne znaczenie w procesach trawiennych.

Leczniczy napar z kurdybanka

Sposób przyrządzenia

Napar z kurdybanka jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy susz tego ziela (2 łyżeczki) zalać szklanką wrzątku, przytrzymać 10 minut pod przykryciem i już napar gotowy jest do spożycia. Jeśli chcielibyśmy dodać do naparu trochę miodu, należy odczekać chwilę dłużej do momentu, aż temperatura naparu nie będzie wyższa niż 40 stopni. Wówczas miód nie straci swoich cennych właściwości. Napar z kurdybanka można spożywać 3 razy dziennie.    

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment