Oregano jest znane też jako dziki majeranek. To roślina wieloletnia, bardzo zdrowa i ze tego względu warto ją uprawiać w doniczce lub w ogródku.
Roślina ta może dorastać nawet do 80 cm wysokości. Na jej listkach występują drobne i przeświecające punkty, które są gruczołami wytwarzającymi bardzo charakterystyczny zapach. To roślina bardzo lubiąca słońce. Kwitnie od czerwca do sierpnia, czyli w najcieplejszych miesiącach lata. Do suszenia wykorzystuje się ziele zebrane właśnie w czasie kwitnienia, a zerwane gałązki wiąże się w pęczki i suszy w przewiewnym miejscu.
Oregano to lekarstwo w kuchni
Oregano chętnie wykorzystywane jest do przyprawiania potraw takich jak sosy, duszone mięsa, pizza, sałatki z pomidorów i ziemniaków, makarony. Bardzo wzbogaca smak, a przede wszystkim jest lekarstwem dla układu pokarmowego. Należy pamiętać, żeby dodawać tę przyprawę na początku gotowania, a wówczas uwolni cały swój aromat. Dodana do przyrządzania mięsa w wysokiej temperaturze (smażenia) zmniejsza jego rakotwórcze właściwości.
Oregano – na co pomaga?
Za leczniczą cechę tej wyjątkowej rośliny odpowiadają mocne olejki eteryczne, a głównie olejek tymolowy. Preparaty z tym zielem cenione są za swe właściwości wykrztuśne i przeciwskurczowe. Są lekarstwem szybko hamującym biegunkę, a dezynfekujące właściwości wykorzystuje się do płukania gardła i przemywania niegojących się ran. Jest bezcennym środkiem do zapobiegania tworzeniu się odleżyn.
Napar z oregano zapobiega fermentacji w jelitach, chroni żołądek przed wrzodami i regeneruje wątrobę. Płukanka do ust zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej i krwawieniu dziąseł.
Sok ze świeżych listków oregano działa grzybobójczo i przeciwbakteryjnie. Uważany jest za najskuteczniejszy środek przeciwko drobnoustrojom.
Oregano pomaga zapobiegać nowotworom. Tę wspaniałą właściwość zawdzięcza dużej ilości fenoli, które usuwają z organizmu wolne rodniki.
Oregano leczy kaszel i przeziębienie
Ziele, jakim jest oregano, przyspiesza wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych i ułatwia odkrztuszanie. Działa również rozkurczowo, co jest niezwykle pomocne przy zapaleniu oskrzeli.
Napar na kaszel. Przepis
Wsyp 2 łyżeczki suszu do szklanki, dodaj 3 plasterki imbiru i plaster cytryny. Zalej wrzątkiem, a szklankę przykryj spodeczkiem. Odczekaj 10 minut, by się dobrze zaparzyło. Następnie odcedź wywar przez drobne sitko i dodaj 1 łyżeczkę miodu. Popijaj ciepły napar małymi łyczkami pomiędzy posiłkami. Powtarzaj proces 3 razy dziennie, aż do ustąpienia kaszlu.
Przydatny był post? Podziel się!