Papryka pochodzi z Ameryki Południowej i Centralnej. Jej nasiona na długo zachowują zdolność do kiełkowania, więc i w czasach, gdy podróż do Europy trwała całymi miesiącami, łatwo można było ją transportować i obsiewać rodzime pola. Obecnie uprawiana jest na całym świecie.
Warzywo to wzbogaca nasze pokarmy i nie dostarcza tzw. pustych kalorii, które mają ogromny wpływ na wahania poziomu cukru we krwi.
Papryka – jak wpływa na nasz organizm?
Papryka wprost rewelacyjnie reguluje przekaźniki w naszym mózgu. Ponadto usuwa stres oksydacyjny, do którego dochodzi przez zaburzenie równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, a ilością przeciwutleniaczy. Za właściwości te odpowiada duża ilość witaminy C. Jest jej w papryce więcej niż w pomarańczach. Dzięki temu papryka w dużym stopniu wpływa na szczelność naczyń krwionośnych i prawidłowe ciśnienie krwi.
Każda odmiana papryki jest bardzo zdrowa i niewiele pod tym względem się różnią. Na przykład papryka zielona zawiera nieco więcej luteoliny, która jest wyjątkową substancją wspierającą sprawność naszego mózgu, a przede wszystkim proces zapamiętywania.
Jeśli masz kłopoty ze snem, sięgnij po paprykę. Witamina B6 skutecznie reguluje wydzielanie melatoniny niezbędnej do zaśnięcia. Bogactwo odżywczych składników papryki uzupełnia kwas foliowy, dbający o to, by nasza koncentracja pozostawała na wysokim poziomie.
Papryka ma właściwości odchudzające
Owoce papryki osiadają dużo błonnika, który jest silnym wymiataczem szkodliwych resztek przemiany materii. A czyste jelita to sprawne trawienie i dobre zdrowie.
Papryka zawiera znaczne ilości witaminy A, E, beta karotenu, potasu i wapnia. Jest mało kaloryczna, gdyż średniej wielkości warzywo zawiera tylko 20 – 30 kcal zatem jest niezbędna, by się odchudzić. Obniża także apetyt.
Paprykę mogą jeść osoby o nawet bardzo wrażliwym żołądku. Te ostrzejsze odmiany świetnie rozgrzewają i bardzo dobrze wpływają na regulację ciśnienia krwi.
Kapsaicyna w papryce ma właściwości przeciwnowotworowe
Owoce papryki zawierają kapsaicynę, która blokuje dostawy tlenu do komórek nowotworowych i dzięki temu uniemożliwia ich rozwój. W ten sposób chroni nas przed rakiem płuc, okrężnicy, glejakiem, czerniakiem i rakiem prostaty.
Przeciwnowotworowa mikstura z kapsaicyną – przepis
Składniki
- 1 papryczka chili
- 1 szklanka oleju lnianego
- pół łyżeczki rozmarynu
- pół łyżeczki oregano
Sposób wykonania
Umytą papryczkę chili rozetnij na pół i oczyść z nasion. Pokrój bardzo drobno i wrzuć do słoika. Następnie wlej olej i wsyp przygotowane zioła. Zakręć słoik, zamieszaj i odstaw na 4 dni w ciemne i suche miejsce. Po tym czasie antynowotworowa mieszanka jest gotowa. Spożywaj ją 2 razy dziennie po 1 łyżeczce dodając do sałatki, twarogu, jogurtu, zupy, ryby lub mięsa.
Przydatny był post? Podziel się!