Goździki i rozmaryn na włosy, wcierka z rozmarynu i goździków
Czy zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów? Szukasz skutecznych sposobów na pojawiające się zakola? A może chcesz zadbać o piękny wygląd i blask swojej fryzury? Lecznicza wcierka do włosów to idealny sposób na to, aby Twoje włosy wreszcie odżyły, stały się grube i gładkie.
Poznaj moc, która pochodzi z natury — płukanka z rozmarynu i goździków na włosy odmieni sposób Twojej codziennej pielęgnacji.
Jak działają goździki na włosy — czy naprawdę są skuteczne?
Goździki to nie tylko popularna przyprawa, ale również cenny składnik w pielęgnacji włosów. Ich działanie może przynieść wiele korzyści, które warto poznać.
Czy goździki są skuteczne? Zdecydowanie tak — a podkreśla to fakt, że substancje aktywne, które się w nich znajdują, mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosowane na włosy, mogą przynieść efekty, które zaskoczą swoją skutecznością. Ich lecznicze działanie dostrzeżono i opisano już w III wieku p.n.e.
Goździki pomagają wzmocnić strukturę włosa, a to zapobiega jego łamliwości. Regularne stosowanie płukanki z goździkami może przyczynić się do uzyskania zdrowszych i mocniejszych włosów. Olejek goździkowy pobudza krążenie krwi w skórze głowy. Dzięki temu mieszki włosowe są lepiej dotlenione i odżywione. Taki efekt przyspiesza wzrost nowych włosów i wspiera prawidłowy przebieg całego cyklu ich dojrzewania.
Dlaczego płukanka z goździków może działać tak korzystnie? Wszystko dzięki wysokiej zawartości eugenolu — substancji czynnej o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Działa kojąco, redukuje podrażnienia, redukuje swędzenie skóry głowy, leczy skórę oraz pomaga w walce z łupieżem.
Oprócz tego wykazano jej pewny korzystny wpływ w kontekście zwalczania siwienia włosów. Eugenol może modulować melanogenezę (produkcję melanin, które odpowiadają za barwę skóry i włosów w organizmie). Wpływ goździków na siwe włosy powiązany jest z silnym działaniem przeciwutleniającym eugenolu, które może chronić melanocyty przed stresem oksydacyjnym, potencjalnie wpływając na produkcję melaniny.
Goździki zawierają witaminy A i C, które odgrywają istotną rolę w regeneracji komórek skóry głowy. Witamina A wspomaga prawidłową produkcję sebum, a witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia krążenie i odżywia cebulki włosów.
Jak stosować goździki na włosy?
Jak aplikować goździki na siwe włosy? W jaki sposób wykorzystać ich właściwości, aby ograniczyć przyczyny wypadania włosów? Lecznicza wcierka do włosów to idealny sposób na to, aby włosy wreszcie odżyły, stały się grube i gładkie. Sprawdź przepis, aplikuj bezpośrednio na skórę głowy zgodnie z zaleceniami i obserwuj wręcz zadziwiające efekty.
Jak przygotować płukankę z goździków?
Składniki:
- 2 łyżki goździków
- 0,5 l wody
Przygotowanie
Goździki są skuteczne tylko wtedy, jeśli uwolnisz z nich korzystne składniki aktywne. Rozgnieć przyprawę w moździerzu (lub tłuczkiem, w czystej ściereczce kuchennej). Goździki przełóż do garnka, zalej wodą i podgrzewaj przez 15 minut. Niech woda będzie gorąca, ale unikaj jej zagotowania. Ostudzony napar przelej przez sitko. Nałóż płukankę z goździków na włosy i masuj przez kilka minut. Pozostaw wcierkę na włosach przez co najmniej godzinę, potem umyj włosy łagodnym szamponem.
Rozmaryn na włosy, jakie ma właściwości — jak działa olejek z rozmarynu?
Właściwości kosmetyczne rozmarynu, sprawiają, że jest to wspaniałe ziele, które od wieków cenione jest za swój korzystny wpływ na zdrowie skóry i porost włosów. Regularne stosowanie wyciągu z rozmarynu zwiększa mikrokrążenie w naczyniach włosowatych, znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Działa podobnie jak masaż pobudzający przepływ krwi.
Stosowanie rozmarynu na porost włosów odbudowuje ich strukturę, zapobiega wypadaniu włosów, silnie odżywia i pobudza ich wzrost. Pielęgnując włosy wcierką z rozmarynem szybko można zauważyć zanik rozdwojonych końcówek i ładne wygładzenie ich powierzchni.
Jednak czy działanie rozmarynu na włosy ogranicza się jedynie do jego korzystnego wpływu na wygląd? Zdecydowanie nie! Przeciwbakteryjne właściwości rozmarynu pomogą uporać się z łupieżem, a także (podobnie, jak goździki) wykorzystywane są do farbowania włosów naturalnymi metodami. Wpływ rozmarynu na siwe włosy jest znany i ceniony w naturalnej pielęgnacji.
Rozmaryn na włosy, jakie może dać efekty — wpływ olejku rozmarynowego
Przygotuj domowy hydrolat rozmarynowy (wodę rozmarynową), stosuj regularnie i:
- pożegnaj osłabione włosy,
- zyskaj wzmocnienie włosów,
- zadbaj o gęste włosy,
- ogranicz siewnie włosów,
- zobacz, jak rozmaryn wpływa na porost włosów.
Wcierka z rozmarynu — przepis, który może Ci się przydać!
Składniki
- 2 łyżeczki suszu rozmarynu (lub 3 gałązki świeżego)
- 0,5 l wody
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie
Wrzuć liście rozmarynu do niewielkiego garnka. Zalej wodą i podgrzewaj pod przykryciem, aż do zagotowania. Zmniejsz nieco ogień i gotuj jeszcze przez 3 minuty na wolnym ogniu. Odstaw na bok do przestygnięcia. Do lekko ciepłego toniku z rozmarynu dodaj sok z cytryny.
Płukanka z rozmarynu na włosy jak ją stosować?
Jak stosować płukankę z rozmarynu, aby zobaczyć korzystne efekty? Nasącz wacik przygotowaną wcierką rozmarynową i aplikuj bezpośrednio na skórę głowy. Rób to starannie kawałek po kawałku. Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na pół godziny. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem. Taki zabieg powtarzaj przed każdym myciem włosów przez co najmniej dwa miesiące, aż zaczniesz dostrzegać, jak moc rozmarynu odżywia włosy.
Goździki i rozmaryn na włosy to naprawdę działa!
Pamiętaj, że Twoje włosy to nie tylko ta część zewnętrzna, widoczna na skórze, ale także bardzo ważna część wewnętrzna, tzw. mieszek włosa, który tkwi w zagłębieniu naskórka i zawiera aktywne komórki macierzy włosa. Z niej powstaje nowy włos i dlatego tak ważne jest, by cebulka była silna i zdrowa. Osiągniemy to, jeśli te aktywne komórki będą dobrze odżywione. Pomoże Ci w tym masaż głowy olejkiem rozmarynowym (przygotowaną wcierką z rozmarynu) i stosowanie płukanki z goździków.
Teraz już wiesz, jak możesz o to zadbać z pomocą właściwości kosmetycznych rozmarynu i goździków. Skutecznie stymuluj wzrost nowych włosów, stosuj obie wcierki na siwe włosy, pożegnaj problemy z łupieżem i nadmiernym wypadaniem włosów. Wszystko dzięki substancjom aktywnym pochodzącym z natury.
Czy ten post był przydatny? Podziel się!
Bibliografia
-
Ulanowska, M., & Olas, B. (2021). Biological properties and prospects for the application of eugenol—a review. International journal of molecular sciences, 22(7), 3671.
-
Kardas, M., Toczyńska, K., & Grochowska-Niedworok, E. (2016). Naturalne przyprawy roślinne-skład chemiczny i właściwości prozdrowotne. Charakterystyka przypraw. Przemysł Spożywczy, 70(12), 36-40.
-
Hać-Szymańczuk, E., Roman, J., & Bednarczyk, K. (2009). Badanie aktywności przeciwbakteryjnej rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis). Nauka Przyroda Technologie, 3(4), 128.
-
Wojciechowska-Budzisz, M. Rozmaryn lekarski–właściwości lecznicze i zastosowanie.