Nostrzyk lekarski występuje powszechnie na wszystkich kontynentach. Jego popularność skłoniła zielarzy do baczniejszego przyjrzenia się mu i wykorzystania jego niezwykłych zalet leczniczych.
Nostrzyk lekarski jest rośliną bardzo miododajną. Daje nawet 280 kg bardzo dobrego miodu z 1 ha upraw. Ma bardzo przyjemny zapach, który przypomina zapach świeżego siana. Surowcem leczniczym jest susz z nadziemnych części rośliny. Zawiera spore ilości leczniczych garbników, które przerywają rozwój bakterii w organizmie oraz przeciwutleniających flawonoidów. Warto wiedzieć, że przy stosowaniu nostrzyka lekarskiego wewnętrznie należy zachować dużą ostrożność, gdyż przedawkowanie wywołuje krwawienia narządów wewnętrznych oraz chorobę wątroby i nerek.
Nostrzyk lekarski stosowany zewnętrznie jest bardzo dobrym lekarstwem na niegojące się rany, ropnie skórne, trądzik i obrzęki limfatyczne.
W momencie, kiedy zaczynają pojawiać się obrzęki, na pewno mamy do czynienia z blokadą prawidłowych przepływów limfy. Oznacza to, że pozostaje jej zbyt dużo w tkankach i jej transport do węzłów chłonnych jest zakłócony.
Limfa i węzły chłonne są niezwykle ważne dla zdrowia całego układ limfatyczny, który dba o prawidłowy przepływ płynów ustrojowych, tak by nie tworzyły się niebezpieczne obrzęki. Płyny te znajdują się w każdej tkance i przestrzeni międzykomórkowej. Mają ogromny wpływ na odporność i zdrowe funkcjonowanie organizmu.
Najczęściej obrzęki pojawiają się na jednej ręce lub jednej nodze. Nieraz jednak dochodzi do obrzęku również głowy, klatki piersiowej i narządów płciowych.
Nostrzyk lekarski na zdrową limfę i węzły chłonne
Nostrzyk lekarski wykorzystuje się do sporządzania leczniczych wywarów, które służą usunięciu obrzęków poprzez poprawę stanu węzłów chłonnych i usprawnienie przepływów limfy. Ogranicza zatrzymywanie płynów ustrojowych w tkankach i przestrzeniach międzykomórkowych.
Wywar z nostrzyka lekarskiego na zdrową limfę i węzły chłonne
Składniki
- 1 łyżeczka suszu nostrzyka lekarskiego
- 4 plasterki świeżego imbiru
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
Przygotowanie
Ziele nostrzyka lekarskiego oraz plasterki imbiru włóż do małego garnka, zalej wodą (400 ml) i podgrzewaj aż do zagotowania. Gotuj przez 3 minuty na małym ogniu, a następnie odstaw garnek na bok do przestygnięcia. Ciepły wywar odcedź do kubka, dodaj miód i ocet jabłkowy.
Spożywanie
Porcję (kubek) wywaru z nostrzyka lekarskiego na zdrową limfę i węzły chłonne należy spożywać 2 razy dziennie przez 10 dni, następnie zrobić czterodniową przerwę i ponownie pić przez kolejne 10 dni. Cały cykl kuracji można powtarzać, aż do całkowitego ustąpienia obrzęków i problemów z limfą i węzłami chłonnymi.
Przydatny był post? Podziel się!