Spuchnięte i bolące stopy mają wieloraką przyczynę. Jedną z nich jest nadwyrężenie fizyczne, na przykład po wielogodzinnym staniu, ale także mogą być objawem wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy, dny moczanowej oraz nerwiaka Mortona, objawiającego się bólem pomiędzy drugim a trzecim palcem stopy.
Spuchnięte i bolące stopy – przyczyna
Opuchlizna i ból w stopach pojawiają się, gdy woda z krwi przenika do tkanek i zaczyna się tam gromadzić. Mamy wtedy wrażenie bardzo ciężkich nóg. Przenikanie wody do tkanek wywołuje skutki w całym organizmie. Opuchlizna pojawia się dodatkowo wokół oczu i tworzą się tzw. worki pod oczami , a u kobiet również w piersiach, które nabrzmiewają i są bardziej tkliwe. Innym objawem zatrzymywania się wody w organizmie jest ból głowy, ciągłe zmęczenie i nadmierna drażliwość.
Inną przyczyną puchnięcia stóp i ich bólu jest obniżone stężenie białek w surowicy krwi, które są produkowane głównie w wątrobie. Białka te mają za zadanie prawidłowy transport hormonów, aminokwasów i tłuszczów po całym organizmie. Jeśli zażywamy leki, także one są rozprowadzane po ciele przez białka.
Często przyczyną spuchniętych stóp jest niewydolność komór serca i związana z nią wadliwość w przepływie krwi. Takie zakłócenia w krążeniu powodują niedobór tlenu i składników odżywczych w komórkach organizmu, co wywołuje niepożądane obrzęki.
Na pojawienie się spuchniętych i bolących stóp wpływa także zastój limfy w organizmie. W skrajnych przypadkach prowadzi do tak zwanej „słoniowatości” stóp. W zdrowym ciele płyn tkankowy swobodnie spływa do naczyń chłonnych i dalej do węzłów chłonnych. Natomiast nieprawidłowy obieg limfy powoduje, że twardnieje ona powodując duże obrzęki tkanek i skóry stóp.
Zakrzepica jako skutek spuchniętych i bolących stóp
Widocznie spuchnięte i bolące stopy często są oznaką zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Jest to choroba niezwykle podstępna, gdyż w pierwszym stadium nie daje widocznych objawów. Polega na wytwarzaniu się zakrzepów w żyłach, które blokują przepływ krwi. Sygnałem dla nas powinno być pojawianie się nagłych i silnych skurczów mięśni, które nie ustępują a nasilają się przy zginaniu stopy i naciskaniu na jej podeszwę.
Jeśli szybko nie rozpoznamy zakrzepicy nie zostanie szybko rozpoznana, staje się zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale także naszego życia. Może bowiem dojść do zatoru płucnego spowodowanego kawałkiem oderwanej skrzepliny płynącej od stopy. Wówczas zgon może nastąpić dosłownie w kilkanaście sekund.
Przy spuchniętych i bolących stopach ważne jest, by ograniczyć solenie potraw i unikać wszelkich pokarmów, które są konserwowane jonem sodowym, czyli wędlin i żółtych serów. Dużą ulgę przynosi picie naparów o działaniu przeciwzakrzepowym, które uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają ich elastyczność i usprawniają przepływy w żyłach.
Przepis na domowe lekarstwo przeciwko zakrzepicy – kliknij tutaj
Przydatny był post? Podziel się!