Woda do picia z rana jest tak skomponowana, żeby orzeźwiała nasz umysł i ciało oraz chroniła przed chorobami. Jej przygotowanie to pierwsza czynność, jaką osoby dbające o zdrowie wykonują tuż po wstaniu z łóżka. Większość z nas śpi od sześciu do ośmiu godzin i w tym czasie nie dostarczamy organizmowi żadnych płynów. Dlatego ogromne znaczenie ma ta pierwsza szklanka odpowiednio przygotowanej wody, wypita zaraz po wstaniu z łóżka.
Nasz organizm zbudowany jest z ogromnej ilości komórek, które od razu z rana wymagają nawodnienia. Jest ich tak dużo, że gdybyśmy ułożyli je jedna obok drugiej, w jednym rzędzie, powstałby łańcuch, który opasałby Ziemię sto razy!
Jakie znaczenie dla organizmu ma picie wody z rana?
Woda do porannego picia ma za zadanie usunąć objawy niskiej energii, spowodowane wielogodzinnym, nocnym brakiem uzupełniania płynów. Ciało nasze składa się bowiem aż w 60% z wody, jednak pod warunkiem, że nie jest odwodnione, bo wówczas ta ilość radykalnie spada.
Odpowiednie nawodnienie organizmu z samego rana przygotuje go do aktywności w ciągu całego dnia. Woda bowiem to dla nas jeden z sześciu podstawowych składników odżywczych. Obok są węglowodany, tłuszcze, białka, sole mineralne i witaminy. Nie można zapominać, że woda to nie tylko wodór i tlen, ale także zawarte w niej mikroelementy, które nadają jej zapach i smak.
Dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości wody powoduje ogólne pogorszenie zdrowia. Zaczynają pojawiać się problemy z przemianą materii i krążeniem. Lekarze wówczas zapisują pacjentom lekarstwa zamiast po prostu sięgnąć po najprostsze rozwiązanie i zalecić regularne wypijanie odpowiedniej ilości wody.
Organizm nasz nie gromadzi większych ilości wody i dlatego należy ją stale uzupełniać. Woda zawiera około 70 składników mineralnych niezwykle ważnych dla procesów fizjologicznych. Uzupełnia w organizmie magnez, wapń, żelazo, sód, wodorowęglany i siarczany. Ponadto dostarcza nam mnóstwa mikroelementów – potasu, manganu, cynku, miedzi, bromu i wiele innych. Nieprawdziwe jest przekonanie, że tzw. woda twarda, która zwiera dużo wapnia i magnezu jest niezdrowa. Miękka woda jest wskazana dla pralek, ale dla nas jest bez wartości. Statystyka pokazuje, że mieszkańcy południowo – wschodniej Polski, gdzie woda jest twarda, żyją dłużej.
Woda do picia z rana – korzyści dla zdrowia
- Uregulowane ciśnienie tętnicze
- Wzmocniona odporność organizmu
- Regularna praca serca
- Ochrona przed kamicą nerkową
- Prawidłowa praca układu nerwowo – mięśniowego
- Zapobiega nadkwasocie
- Obniżony poziom cukru we krwi i moczu
- Uregulowane działanie insuliny i ochrona przed cukrzycą
- Odpowiednie pH skóry
- Prawidłowe trawienie
- Dobre samopoczucie
- Pozytywny wpływ na rozwój psychiczny dzieci i młodzieży
- Eliminacja ociężałości umysłowej
- Odpowiedni poziom żelaza, co zapobiega anemii
- Zapobiega bólom głowy i migrenie
- Wzmacnia ukrwienie i elastyczność skóry
- Likwiduje zaparcia
- Pomaga pozbyć się otyłości
Jak wynika z powyższej listy, woda do picia z rana może uchronić nas przed wieloma chorobami, a głównie przed chorobą nowotworową, chorobą układu krążenia, kostnego, trawiennego oraz chorobą nerek.
Jak przygotować najlepszą wodę do picia z rana?
Składniki
- 1 szklanka ciepłej wody z kranu lub lekko podgrzanej mineralnej
- 1 łyżeczka miodu
- 0,5 łyżeczki kurkumy
- 0,5 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
Przygotowanie i spożycie
Wymieszaj miód i kurkumę w szklance ciepłej wody, następnie dodaj sok z cytryny i ocet jabłkowy. Odczekaj 3 – 4 minuty, ponownie wymieszaj zawartość szklanki i wypij. Tak przygotowaną wodę spożywaj na czczo z rana przez cały rok.