Żurawina – przepis na konfiturę bez cukru

Żurawina to zdrowe i niezwykle smaczne jagody, które są wyjątkowo trwałe. Ich wielką zaletą jest to, że można je długo przechowywać. W wodzie nie zwiędną nawet przez kilka miesięcy, a suszone zachowują swą ciemnoczerwoną barwę.  Owoce żurawiny zbieramy jesienią i jeśli je trochę przemrozimy, pozbawione zostaną swej  charakterystycznej cierpkości.

W Polsce występują dwa gatunki żurawiny: wielkoowocowa i błotna. Szczególne znaczenie gospodarcze ma żurawina wielkoowocowa, zwana także borówką wielkożurawinową. Jej owoce osiągają rozmiar do 20 mm, podczas gdy żurawiny błotnej tylko 8 mm. Obydwa gatunki oferują nam jadalne jagody, z których można zrobić wiele zdrowych przetworów i w pełni wykorzystać lecznicze właściwości tych owoców.

Żurawina – zastosowanie

Obydwa gatunki żurawiny dostarczają nam owoców, które z powodzeniem wykorzystujemy w kuchni, kosmetyce oraz w lecznictwie, szczególnie w medycynie naturalnej. Znakomite są galaretki i sosy żurawinowe, które wspaniale komponują się z dziczyzną i indykiem.

W kosmetyce żurawinę wykorzystuje się do leczenia i pielęgnacji skóry, która została dotknięta chorobą, np. alergią, suchością, łuszczeniem się. Natomiast mikstura z żurawiny i oliwy przynosi korzyść suchym i słabym włosom oraz łamliwym paznokciom.

Żurawina – właściwości lecznicze

Żurawina jest składnikiem wielu preparatów leczniczych. Zawiera dużo witaminy C, która ma zdolność usuwania z organizmu wolnych rodników, czyli silnie chroni nas przed rozwojem nowotworu. Flawonoidy zawarte w żurawinie wzmacniają układ krwionośny, gdyż obniżają poziom cholesterolu LDL, czyli tego złego. Ponadto witamina A i witaminy z grupy B wzmacniają ogólną odporność na choroby wirusowe i wywołane przez bakterie.

Żurawina zawiera bakteriobójcze proantycyjany, które dosłownie zabijają bakterie wywołujące wrzody żołądka i choroby dziąseł. Żurawina to także bogate źródło kwasu cytrynowego, który zapobiega tworzeniu się kamicy układu moczowego. Jednak żurawina nie jest polecana osobom, które już mają to schorzenie. W walce z zapaleniem pęcherza moczowego najważniejszą rolę odgrywa zawarty w żurawinie kwas benzoesowy. Głęboko przenika on w strukturę bakterii, które wywołują zapalenie i uśmierca je przez rozpuszczenie.

Uwaga: żurawiny nie mogą spożywać osoby, które przyjmują leki na obniżenie krzepliwości krwi.

Konfitura z żurawiny bez cukru – przepis   

Składniki

  • 1 kg żurawiny  
  • 1 l wody
  •  4 łyżki miodu

Sposób przygotowania

Dokładnie wymyj żurawinę pod bieżącą ciepłą wodą, odcedź na sicie i pozostaw, aż obeschnie. Następnie przesyp owoce do papierowej torebki i zamroź. Po 3-4 dniach wyjmij zamrożoną żurawinę, wsyp do garnka, zalej wodą i zagotuj. Gotuj na wolnym ogniu tak długo, aż kuleczki owoców napęcznieją i popękają. Teraz masę żurawinową zblenduj, dodaj miód, dokładnie wymieszaj i przelej do słoiczków. Zakręć szczelnie i odstaw w suche miejsce. Spożywaj 2 – 3 łyżeczki konfitury 2 razy dziennie rozpuszczone w ciepłej wodzie lub herbacie.  

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment